REGIONALNA KANCELARIJA MLADIH ZAPADNOG BALKANA – Regional Youth Cooperation Office (RYCO) objavila je listu škola, koje su u ovom roku odabrane za učešće u RYCO Superschools programu razmene.

„Ovaj projekat je nastavak saradnje između naše i srednje škole iz Novog Travnika (Bosna i Hercegovina) koja je započela projektom „Ujedinjeni na putu pomirenja“ iz 2022.godine. Ove godine, aplicirali smo za tzv. dugoročno partnerstvo i visoko ocenjeni od strane komisije. Projekat se fokusira na promociju procesa pomirenja i izgradnje mira u regionu Zapadnog Balkana. Planirane aktivnosti uključuju radionice na temu kulture sa akcentom na muziku, poeziju i dramske predstave. U Nišu će učesnici projekta, uz pomoć mladih muzičara iz Kamernog orkestra “IMPRESIJA“, raditi na pripremi muzičke numere  „DATE ŠANSU MIRU“  a u  Novom Travniku, na pripremi kratke pozorišne predstave uz pomoć tamošnjeg pozorišta, Hrvatskog kazališta Travnik“- rekla je koordinator projekta, Ljiljana Mladenović, nastavnik u školi.

„Implementacija projekta bi trebalo da krene, odnosno 2 planirane razmene učenika će se dogoditi između 15 novembra i 15 aprila, sa po 15 učenika i 2 nastavnika, u obe škole, odnosno zemlje. Pored ovih razmena očekujemo i 2 lokalne aktivnosti, u okviru kojih ćemo, većem broju  mladih, moći da predstavimo rezultate projekta“- dodala je koordinatorka projekta.

Kroz ovakve razmene, učenicima se pruža šansa da putuju, prezentuju školu i sebe, borave kod svojih vršnjaka, nauče o lokalnoj zajednici, državi i regionu.

„Sa velikom radošću smo primili vest o nastavku saradnje sa partnerima iz Novog Travnika, mada ta saradnja suštinski nikad nije ni prestala. S obzirom na pozitivna iskustva iz prethodnog projekta koji smo uspešno završili, kao i zadovoljstvo svih učesnika projekta, jedva čekamo da projekat započne“- kazao je direktor škole, Sreten Vasić.

Prva aktivnost koja nas očekuje, jeste, najavljeno predstavljanje superškola, u Beogradu, 28.8.2024. kada ćemo, u prisustvu predstavnika Regionalne kancelarije, ministarke prosvete i šefa delegacije EU, predstaviti projekat.